تفاوت قیمت خرید و فروش طلا چقدر است؟

تفاوت قیمت خرید و فروش طلا

یکی از چالش‌های اساسی در حوزه طلا و جواهر، قیمت خرید و فروش طلا است. همه ما زمانیکه برای خرید یا فروش طلا مراجعه می‌کنیم، دائم با این مسئله درگیر هستیم. که چند درصد بیشتر از قیمت طلا باید خرید کنیم. یا زمان فروش، طلا فروش از ما به چه قیمتی خرید می‌کند. به عبارتی تفاوت قیمت خرید و فروش طلا چقدر است؟ اگر ما از این تفاوت قیمت و نکات مربوط به آن اطلاع داشته باشیم، بهتر می‌توانیم تصمیم به خرید یا فروش بگیریم.

توجه داشته باشید که ما در این مقاله درباره تفاوت قیمت خرید و فروش طلا ساخته شده صحبت می‌کنیم. این محاسبات مربوط به طلای آب شده و خرید و فروش آن نیست.

روش محاسبه قیمت طلا هنگام خرید

برای محاسبه قیمت خرید و فروش طلا در وهله اول باید ببینیم در زمان خرید چه هزینه‌هایی به قیمت طلای خریداری شده اضافه می‌شود. در زمان خرید علاوه بر قیمت طلای خام، اجرت ساخت و ۷ درصد سود طلا فروش به آن اضافه می‌شود. قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار دقیقا همان چیزی است که روی تابلو نمایش داده می‌شود.

فرمول محاسبه طلا در زمان خرید به شرح زیر است:

۷% سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

تفاوت قیمت خرید و فروش طلا

در زمان خرید طلا به چه نکاتی توجه کنیم؟

۱- وزن طلا

وزن طلا توسط ترازوهای بسیار دقیق اندازه‌گیری می‌شود. این ترازوها هر ۶ ماه یکبار توسط اتحادیه طلا و جواهر تست و بررسی می‌شود.

۲- اجرت طلا

اجرت طلا همان دستمزد ساختی است که طلاساز در برابر ساخت طلا دریافت می‌کند. توجه داشته باشید که اجرت طلاهای مختلف باهم یکسان نیست. معمولا هرچه طلا بروزتر باشد اجرت ساخت بالاتری دارد. طلاهایی که به راحتی قالب گیری و معمولا با دستگاه ساخته می‌شوند؛ اجرت ساخت کمتری دارند. النگو و زنجیر از این دسته هستند. اما طلاهایی که ظریف‌تر هستند و زمان زیادی صرف ساخت آن‌ها می‌شود؛ طبیعتا اجرت بالاتری دارند. کم اجرت‌ترین طلاها به ترتیب پلاک طلا، النگو، زنجیر، انگشتر و گوشواره هستند. سینه ریز و دستبند هم به ترتیب بیشترین اجرت ساخت را دارند.

اجرت جواهرات با اجرت طلا متفاوت است. معمولا جواهرات، سنگ‌های گران قیمتی دارد که این سنگ‌ها قیمت و اجرت جداگانه‌ای دارند. هنگام خرید در فاکتور به صورت جداگانه وزن سنگ و قیمت آن نوشته می‌شود. توجه داشته باشید که قیمت این سنگ‌ها در هنگام فروش کاهش پیدا می‌کند و به اندازه ارزش واقعی‌شان از شما نمی‌خرند.

۳- سود طلافروش

اتحادیه طلا و جواهر، سود طلافروشان را معادل ۷ درصد اعلام کرده است. همه‌ی طلافروشان و زرگران حق دارند معادل ۷ درصد از قیمت طلا از خریدار سود دریافت کنند. طلافروش از ۷ درصد سود خود می‌تواند تخفیف خوبی به شما بدهد. فرمول محاسبه سود به شرح ذیل است:

قیمت طلا + اجرت ساخت = عدد به دست‌آمده × ۷ درصد = سود طلافروش

۴- مالیات

طلا هم مانند سایر سرمایه‌ها شامل مالیات می‌شود. توجه داشته باشید که مالیات بر ارزش افروزه معادل ۹ درصد فقط به سود و اجرت ساخت تعلق می‌گیرد. طلای خام در سال ۱۴۰۱ معاف از مالیات است.

تفاوت قیمت خرید و فروش طلا

روش محاسبه قیمت طلا هنگام فروش

زمانی که شما قصد فروش طلای خود را دارید باید به این نکته توجه کنید که سود و اجرت از قیمت طلا کسر خواهد شد و طلای شما را با عیار ۷۴۰ خریداری خواهند کرد. در صورتی که شما طلا را با عیار ۷۵۰ خریده‌اید. حتی اگر یک روز از زمان خرید شما گذشته باشد. طلافروشان برای بدست آوردن عیار ۷۵۰ مظنه را تقسیم بر عدد طلایی ۴.۳۳ می‌کنند. در حالی که برای محاسبه‌ی عیار ۷۴۰ مظنه را تقسیم بر عدد ۴.۳۹ می‌کنند. به صورت تقریبی قیمت طلای دست دوم ۱ الی ۲ درصد کمتر از قیمت تابلو است.

معمولا در زمان فروش وزن سنگ‌های بدل از وزن طلا کسر می‌گردد و بعد قیمت محاسبه می‌شود. در حالی که ممکن است به اندازه قیمت طلا برای این سنگ‌ها پول داده باشید. یک نکته مهم دیگر اینکه قبل از فروش طلا حتما از چند مغازه قیمت بگیرید تا از محاسبه صحیح طلافروش اطمینان حاصل کنید. پیشنهاد می‌کنیم به مغازه‌ای که طلا را خرید کرده‌اید مراجعه کنید.

سخن آخر

اگر برای سرمایه‌گذاری قصد خرید طلا را دارید به سمت طلاهایی با اجرت بالا نروید. توجه داشته باشید که اجرت جواهرات همیشه از اجرت طلاهای معمولی بالاتر است. هم‌چنین اگر نمی‌خواهید در خرید و فروش طلا ضرر کنید به سمت خرید زیورآلات با سنگ‌های بدلی نروید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.