هر چیزی که درباره ی طلای آب شده باید بدانید

طلای آب شده

وقتی اکثر مردم به سرمایه گذاری در طلا فکر می‌کنند؛ شمش و طلای آب شده همان چیزی است که به آن فکر می‌کنند که در یک خزانه هستند!

طلای آب شده به دلیل ریسک کم، نقدشوندگی و بازدهی خوب به یک سرمایه گذاری پر سود تبدیل شده است و سرمایه گذاران را به طرف خود می‌کشد. این نوع طلا در بین مردم عادی هم که می‌خواهند پس اندازی داشته باشند؛ جذابیت زیادی دارد. خرید و فروش طلا به روش فیزیکی یکی از روش‌های متداول سرمایه گذاری طلا در ایران است.

شما می‌توانید با هر میزان درآمدی که دارید خرید و فروش طلا رو شروع کنید. در ادامه با زریار همراه باشید تا هرچیزی که درمورد طلای آبشده لازم است بدانید را به شما بگوییم.

خرید و فروش طلا ی آبشده

طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده یا Melt Gold، قطعه طلایی است که از ذوب کردن طلاهای دست دوم و شمش به دست می‌آید. برای اینکه طلاهای دست دوم دوباره به چرخه بازار باز گردند آن‌ها را ذوب می‌کنند.

ابعاد طلای آب شده

ابعاد طلای اب شده از هیچ قاعده و قانونی پیروی نمی‌کند و می‌تواند در هر ابعاد و سایزی باشد. کارگاه‌های ساخت طلا، طلاهای دست دوم، مصنوعات طلا و شمش را ذوب کرده و در قالب‌هایی به شکل مفتول می‌ریزند. دلیل مفتولی بودن این قالب‌ها این است که بتوان آن را در هر ابعاد و سایزی که نیاز داریم قیچی و مورد استفاده قرار دهیم. دلیل دیگر این است که حمل و نقل طلا به شکل مفتول راحت‌تر از شمش است.

عیار طلای آبشده

معمولا عیار طلای ابشده ۱۸ است؛ زیرا عیار طلاهای دست دوم معمولا ۱۸ است. اما به دلیل اینکه طلای آب شده از چند نوع طلا است امکان دارد عیار آن در مواردی کمتر یا بیشتر از ۱۸ باشد. اگر بخواهند عیار آن را افزایش بدهند به طلا سکه ۲۲ عیار اضافه می‌کنند. و اگر بخواهند عیار طلا را کاهش بدهند به طلای آبشده نقره و مس اضافه می‌کنند.

نحوه تشخیص عیار

همانطور که گفتیم ممکن است عیار طلاهای آب شده متفاوت باشد. برای تشخیص عیار یک تیکه خیلی کوچیک از آن را با قیچی جدا می‌کنند و آن را به ری‌گیری می‌دهند. ری‌گیری قطعه را مورد آزمایش قرار می‌دهد. سپس شماره انگ به دست آمده از آزمایشات را روی طلای اب شده درج می‌کند.

نحوه نوشتن وزن و عیار طلا

وزن و عیار طلای آبشده را به این شکل می‌نویسند که یک خط افقی رسم و در بالای آن وزن طلا و پایین آن عیار طلا درج می‌شود.

تفاوت طلای آب شده با طلای خام

طلای آب شده با طلای خام از زمین تا آسمان تفاوت دارد. با این حال تعدادی از طلا فروشان از طلای آبشده به عنوان طلای خام نام می‌برند. طلای خام طلایی است که کارگران در معدن استخراج می‌کنند و غیر ممکن است بتوان آن را به جای طلای آبشده استفاده کرد.

تفاوت طلای آب شده با شمش طلا

شمش طلا از طلای اب شده با ارزش‌تر است. قابل ذکر است شمش طلا بین المللی است و گواهی‌ استاندارد بین المللی را دارا می‌باشد. اما طلای آبشده فقط در داخل ایران خرید و فروش می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌های این دو عیار آن‌هاست. عیار طلای آبشده ۱۸ است در صورتی که عیار شمش طلا ۲۴ است و کمترین ناخالصی را دارد.

سومین تفاوت این است که طلای اب شده در هر ابعاد و سایز دلخواه در بازار موجود است اما شمش قالب‌ها و سایز مشخص و استانداردی دارد.

قبل از خرید و فروش طلای آب شده به چه نکاتی توجه کنیم؟

اول از همه برای اینکه از خطرات احتمالی در امان باشید، طلای آبشده را از مکان‌های معتبر و طلافروشان زیر نظر اتحادیه خریداری کنید.

نکته بعدی اینکه ممکن است طلای ابشده دچار ناخالصی باشد و عیار آن بسیار پایین باشد. برای رفع این مشکل باید طلا توسط فردی ماهر قیچی شود یا اینکه مجددا برای ری گیری فرستاده شود.

سومین نکته این است که توجه کنید شماره ری گیری روی طلا حک شده باشد. ری گیری آزمایشگاهی است که عیار طلا را در آنجا مشخص می‌کنند.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.