پولبک (pullback) چیست؟ چه نقشی در مدیریت سرمایه دارد؟

پولبک چیست

داشتن یک استراتژی معاملاتی در سرمایه گذاری باعث می‌شود تا مسیرمان برای رسیدن به هدف مشخص باشد. پیدا کردن بهترین ناحیه ورود در کنار جایگاه خروج مناسب و مدیریت سرمایه در استراتژی معاملاتی بسیار مهم است. برای سرمایه گذاران بسیار مهم است که در بهترین نقطه اقدام به ورود و خروج کنند. این نکته در تحلیل تکنیکال بسیار حائز اهمیت است و احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد.

متخصصان تحلیل تکنیکال از شیوه‌های مختلفی برای بدست آوردن نقطه ورود و خروج مناسب استفاده می‌کنند. پولبک‌ها یکی از متداول‌ترین روش‌ها هستند.

پولبک چیست؟

پولبک (Pullback) از لحاظ لغوی به معنی عقب نشینی است. پولبک در نمودار به معنی حرکت بازگشتی ناگهانی قیمت از یک سطح نموداری گفته می‌شود. اصطلاحا به این نقطه بوسه خداحافظی می‌گویند؛ زیرا اگر روند بازار قدرت لازم را داشته باشد، این برخورد آخرین برخورد قیمت با این ناحیه است. مفهوم پولبک در تحلیل تکنیکال عقب نشینی یک توقف موقت یا افت در روند کلی مدیریت سرمایه است. این اصطلاح گاهی اوقات به جای تقویت مجدد استفاده می‌شود.پولبک و مدیریت سرمایه

به این نکته توجه داشته باشید که Pullback به معنای کاهش قیمت نیست! در واقع منظور از عقب‌نشینی یعنی در حرکت صعودی، کاهش قیمت و در حرکت نزولی، افزایش قیمت داشته باشیم.

شکل گیری پولبک در تحلیل تکنیکال

اکثر افراد با شرایط صحیح شکل‌گیری پولبک در علم تکنیکال آشنا نیستند. عقب نشینی برای متخصصان به این معنی است که روند کلی بازار به طور موقت متوقف شده است و به معنی اتمام کار است. در واقع قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و عرضه و تقاضا نیز بر اساس تفکر معامله‌گران. تریدرهای مختلف در یک موقعیت یکسان، رفتارهای متفاوتی دارند چرا که برخی افراد دیدگاه بلندمدت دارند برخی کوتاه مدت و عده‌ای هم صرفا نوسان‌گیر هستند! هم‌چنین استراتژی‌های معاملاتی مختلف، ریسک‌پذیری متفاوت، تحلیل تکنیکال متنوع و… باعث بروز رفتارهای متفاوت معامله‌گران می‌شود.

انواع پولبک

پولبک‌های دسته بندی‌های مختلفی دارند که یکی از این دسته بندی براساس قدرت روند و مقدار تغییر قیمت آن است:

 1. پولبک عادی:

  روند حرکتی قیمت، از حوالی نقطه برخورد با سطوح شکسته شده، معکوس می‌شود. در واقع برگشت قیمت‌ها همراه با لمس سطوح شکسته شده رخ می‌دهد.

 2. پولبک داخلی:

  روند حرکتی قیمت بعد از برخورد با سطوح شکسته شده، معکوس می‌شود یعنی برگشت قیمت‌ها بعد از لمس و نفوذ به داخل سطوح شکسته شده اتفاق می‌افتد. این نوع بیانگر ضعف در قدرت روند فعلی است و نشان از تشویش و دودلی معامله‌گران دارد. چه بسا در ادامه با اصلاح قیمت مواجه شویم. بنابراین باید احتیاط کرد!

 3. پولبک خارجی:

  روند حرکتی قیمت قبل از برخورد با سطوح شکسته شده، معکوس می‌شود. بدین معنی که قبل از لمس و بدون نفوذ به داخل سطوح شکسته شده، برگشت قیمت خواهیم داشت. این نوع، نسبت به انواع قبلی از قدرت بیشتری برخوردار است و سیگنال قوی بودن روند فعلی را صادر می‌کند.

  پولبک

سخن آخر

پولبک یکی از بهترین حرکات قیمتی است که می‌توان از آن کسب سود کرد. پس از مطالعه این مطلب و درک روانشناسی انواع پولبک، وقت آن رسیده تا آن را در کنار دیگر ابزار­های تحلیل تکنیکال قرار داده و استراتژی خود را تکمیل کنید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.