عیار طلا چیست؟ انواع عیار طلا را بشناسید!

عیار طلا چیست؟

عیار طلا چیست؟

طلای خام استخراج شده از معدن بسیار نرم و منعطف است و به همین دلیل قابل استفاده نیست. طلاسازان برای ساخت مصنوعات طلا، به آن فلزاتی مثل مس و نقره اضافه می‌کنند. بنابراین طلای استفاده شده در جواهرسازی مقداری طلا و مقداری فلزات دیگر است. عیار واحدی است که برای اندازه‌گیری درجه خلوص استفاده می‌شود.

توانایی اندازه‌گیری میزان خلوص در خرید و فروش طلا بسیار مهم است. هر چقدر وجود فلزات دیگر در جواهرات بیشتر باشد؛ عیار پایین‌تر است.

مفهوم عیار ۷۵۰ یا ۹۰۰

با توضیحات ارائه شده در قسمت قبل تا حدودی با مفهوم عیار آشنا شده اید. به عبارتی، نسبت طلای خالص استفاده شده در یک قطعه به وزن کل قطعه را عیار طلا می‌گوییم. شاید برای شما هم سوال باشد که منظور از عیار ۷۵۰ چیست؟

اگر ما طلای خالص را ۱۰۰۰گرم در نظر بگیریم یعنی در یک کیلو طلا، ۱۰۰۰گرم طلای خالص وجود دارد. وقتی می‌گوییم عیار ۷۵۰ است یعنی در ۱۰۰۰گرم ، ۷۵۰گرم طلای خالص وجود دارد. به عبارتی ۷۵٪ این قطعه طلا خالص است و مابقی را فلزات دیگر تشکیل می‌دهد. همینطور وقتی می‌گوییم عیار ۹۰۰ است یعنی ۹۰۰گرم از ۱۰۰۰گرم طلای خالص است.

عیار طلا

شیوه دیگری هم برای نمایش عیار وجود دارد که به صورت ۲۴K، ۲۲K، ۱۸K، ۱۴K، ۱۰K، ۹k نمایش می‌دهند. حرف K مخفف Karat به معنی عیار است که در کشورهای خارجی استفاده می‌شود. اگر ۱۰۰۰گرم طلای خالص را ۲۴ در نظر بگیریم؛ طلای ۷۵۰ برابر با ۱۸ می‌شود.

نحوه تشخیص عیار طلا

استفاده از سنگ محک یکی از متداول‌ترین روش‌های تشخیص عیار طلا است. البته امروزه دستگاه‌های تشخیص عیار پیشرفته‌ای هم ساخته شده است که به راحتی می‌توان عیار طلا را تشخیص داد. قابل ذکر است که برای تشخیص عیار شمش طلا و طلای آب شده نیاز به ری گیری است. که در این روش قطعه‌ی کوچکی از طلا را به آزمایشگاه‌های ری گیری می‌فرستند.

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.