انواع معاملات طلای آب شده

معاملات طلای آب شده

در گذشته خرید و فروش طلای آب شده اغلب میان کارخانجات، طلافروشان، بنکداران و مغازه‌های طلا فروشی انجا میشده است.  اما امروزه مردم برای فرار از گرانی، اجرت و دستمزد، سود زرگر، اخذ مالیات بر ارزش افزوده بالای مصنوعات طلا و حق ضرب سکه، به معاملات و سرمایه گذاری طلای آب شده روی آورده‌اند.

طلای آب شده؛ طلایی است که از ذوب کردن طلاهای متفرقه به‌دست می‌آید. این طلا از ذوب کردن شمش، طلای دست دوم یا جواهرات قدیمی به‌دست می‌آید. طلای آبشده می‌تواند به هر شکلی باشد و هیچ قانونی برای اشکال و ابعاد آن وجود ندارد.

در این مقاله سعی کردیم انواع معاملات در این حوزه را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع معاملات طلای آب شده

خرید و فروش این کالا به دو صورت انجام می‌شود:

  • نقدی
  • کاغذی

در هر دو روش بین خریدار و فروشنده اصطلاح قیمت آب شده رد و بدل می‌شود. قیمت آب شده همان مظنه است. یعنی قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار. اگر بخواهید مظنه را به گرم طلای ۱۸ عیار تبدیل کنید به مقاله ما درباره مظنه مراجعه کنید.

 

خرید و فروش طلای آب شده به روش نقدی

همانطور که از اسم این نوع معاملات مشخص است؛ به صورت نقدی انجام می‌شود. یعنی شما باید پول آن را همان روز پرداخت و طلای خود را دریافت کنید. در این نوع معاملات، طلای آب شده عیار و انگ مشخصی دارد.

این نوع معاملات به دلیل ریسک کمی که دارد و قانونی بودن آن؛ یکی از مطمئن‌ترین و محبوب‌ترین معاملات است.

خرید و فروش طلای آب شده به روش کاغذی

این نوع معاملات نسبت به معاملات نقدی ریسک بالایی دارد. زمانی که در معاملات طلا هیچ کالایی رد و بدل نشود و به جای دریافت طلا زمان معامله، مبلغ، وزن و… دریافت کنید؛ معامله کاغذی انجام داده‌اید. خریدار پولی را به فروشنده تحویل نمی‌دهد و فروشنده هم کالایی را به خریدار تحویل نمی‌دهد. در این معاملات فقط تفاوت قیمت برای افراد مهم است و براساس حرف و اعتماد  معامله می‌کنند.

خرید و فروش به صورت طلای آبشده ی شرطی، طلای آبشده ی فردایی و طلای آبشده شنبه‌ای از زیرمجموعه‌های روش کاغذی است که هرکدام شرایط خاص خودشان را دارند.

خرید و فروش به روش شرطی

در این روش خرید و فروش طلای آب شده، عیار طلا مشخص نیست. معمولا عیار طلا را ۱۸ در نظر می‌گیرند و بعد از مشخص شدن عیار طلا در ری گیری معامله انجام می‌شود.

خرید و فروش به روش فردایی

در این معاملات هیچ کالایی داد و ستد نمی‌شود. خریدار و فروشنده در مغازه یا کانال‌های تلگرامی بر روی کاغذ یک مقدار مشخصی طلا را ثبت و مبلغی را مشخص می‌کنند. فردای همان روز در همان ساعت خریدار به فروشنده مراجعه می‌کند؛ اگر قیمت طلای آب شده افزایش پیدا کرده بود فروشنده تفاوت قیمت را به خریدار می‌پردازد. اما در غیر اینصورت خریدار ضرر می‌کند.

این معاملات تنها ۲۴ ساعت فرصت دارد. اگر خریدار موفق نشود قبل از ۲۴ ساعت کاغذ را برگرداند؛ دیگر اعتباری نخواهد داشت و پولی که جهت دریافت کاغذ پرداخت کرده باشید به عنوان خسارت در نظر گرفته می‌شود.

خرید و فروش به روش شنبه‌ای

در این نوع معاملات با سرعت بسیار بالا و از طریق تلفن انجام می‌شود. معاملات طلای آب شده شنبه‌ای برای افرادی که سرمایه کمی دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. انجام این معالات به افرادی نیاز دارد که هم در خرید هم در فروش ریسک پذیری بسیار بالایی داشته باشند.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.