انواع روش های تحلیل در بازار طلا


سرمایه گذاری طلا

از دیرباز تا اکنون همیشه طلا و جواهرات در روش های سرمایه‌گذاری محبوبیت خود را حفظ کردند، با اینکه امروزه روش های سرمایه گذاری بسیاری در جهان وجود دارد. یکی از دلایل این محبوبیت این است که افراد شاهد افزایش همیشگی ارزش طلا در بازار هستند. سرمایه گذاری در طلا برای خانم‌ها یک پشتوانه مالی و برای آقایان یک سرمایه گذاری جهت پوشش ریسک های اقتصادی دیگر است.

بازار طلا نسبت به مسائل اقتصادی و سیاسی جهان بسیار هوشمند عمل می‌کند. هم‌چنین طلا همواره به عنوان ضربگیر ریسک‌های سیاسی و اقتصادی جهانی مورد توجه حاکمیت‌ها قرار گرفته است.

چرا طلا بخریم؟

  • در ۳۵ سال گذشته طلا همیشه روند افزایش ارزش خود را حفظ کرده و افراد با سرمایه گذاری در طلا ارزش پول خود را در دراز مدت حفظ می‌کنند.
  • نقد شوندگی و نگهداری آسان و امن یکی از دلایل محبوبیت طلا و سکه است و شما به راحتی می‌توانید طلاهای خود را به پول نقد تبدیل کنید.
  • طلا علاوه بر سرمایه گذاری یک کالای لوکس هم به شمار می‌رود. افرادی که طلای زیادی دارند در جامعه به عنوان افرادی ثروتمند شناخته می‌شوند.

انواع روش های تحلیل در بازار طلا

‌در بازارهای سرمایه گذاری دو روش تحلیل وجود دارد که عبارتند از: تحلیل تکنیکال یا تکنیکی و تحلیل فاندامنتال یا بنیادی. برای تحلیل قیمت طلا می‌توانیم از یک روش یا هر دوی این‌ها استفاده کنیم. برخی از روش‌های تحلیل در بازار ترکیبی از این دو روش و روانشناسی بازار هستند؛ اما زیربنای اکثر تحلیل‌ها این دو روش است.

در ادامه با زریار همراه باشید تا به بررسی این تحلیل‌ها بپردازیم.تحلیل تکنیکال در بازار طلای جهانی

تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال رفتار قیمت‌ها را در گذشته آنالیز و از الگوهای ایجاد شده برای پیش‌بینی قیمت در آینده استفاده می‌کنیم. این تحلیل شامل نمودارهای قیمتی برای تعیین جهت قیمت طلا است.

ما در تحلیل تکنیکال برای تشخیص جهت معاملات، نمودارها و شاخص‌های مرتبط را بررسی می‌کنیم. این نمودارها شامل یکسری الگوهای قیمتی هستند که در گذشته اتفاق افتادند. الگوهای قیمتی در نمودارها ظاهر می‌شوند و به ما کمک می‌کنند تا قیمت‌ها را در آینده پیش‌بینی کنیم.

علاوه بر این معامله‌گران طلا برای تشخیص خطوط حمایت و مقاومت از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. این خطوط شامل نقاطی هستند. زمانی که قیمت‌ها به این نقاط می‌رسد؛ احتمال اینکه جهتشان معکوس شود بسیار زیاد است. در اکثر مواقع از این نقاط برای شروع یا خروج از معامله استفاده می‌شود.

سرمایه گذاری در طلا

یکی دیگر از ابزارهایی که در تحلیل تکنیکال از آن استفاده می‌شود؛ اندیکاتورهاست. معاملاتی که برای تحلیل‌گران بسیار زمانبر است؛ با استفاده از اندیکاتورها در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. این اندیکاتورها از روابط بین قیمت،حجم و زمان استفاده می‌کنند.

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی طلا براساس گزارش‌های بنیادی مثل گزارش‌های اقتصادی انجام می‌شود. این گزارشات بنیادی یعنی عوامل موثر بر قیمت طلا هم می‌تواند جهانی باشد هم اینکه فقط از داده‌های اقتصادی کشور آمریکا نشات گرفته باشد.

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی چیست؟

یک قانون ساده برای تحلیل قیمت طلا با استفاده از این گزارشات اقتصادی وجود دارد:

هرگاه وضعیت اقتصادی خوب بود؛ طلا ارزان می‌شود و هرگاه وضعیت اقتصادی خوب نبود و گزارش‌های اقتصادی منفی بودند؛ قیمت طلا افزایش پیدا می‌کند.

این قانون یک مدل ساده برای تحلیل است اما در عمل تحلیل این داده‌ها کمی پیچیدگی دارد.

سخن آخر

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشه. همیشه به یاد داشته باشید که قبل از خرید طلا و سکه به طور کامل بازار را مورد بررسی قرار دهید و تحلیل کارشناسان مجرب در این مورد را مطالعه کنید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.