مظنه چیست و چگونه محاسبه می شود؟

مظنه چیست؟

مظنه چیست؟

قطعا برای شما هم پیش اومده که به بازار طلا و سکه رفته اید و این جمله را بارها از زبان فروشنده شنیده‌اید: “مظنه امروز چنده؟”. مظنه ریشه عربی دارد که در بازار طلا و سکه زیاد شنیده می‌شود. این کلمه در زبان عربی به معنی گمان و تخمین معنی می‌شود اما در زبان فارسی به معنی قیمت و نرخ است. در بازار طلا اگر این جمله را شنیده باشید که «مظنه امروز چند است؟» یعنی قیمت طلا در بازار امروز چقدر است. توجه کنید؛ مظنه واحد اندازه‌گیری نیست.

مظنه همان قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار (خلوص ۷۰۵) است که بنکداران و زرگران بیشتر از این کلمه استفاده می‌کنند. یکی از دلایلی که در بازار طلا از این واژه بیشتر از قیمت مثقال طلا استفاده می‌شود؛ این است که مظنه طلا راحتتر و بهتر در دهان می‌چرخد.

این واژه فقط در بازار طلای ایران رایج است اما مثقال طلا بین کشورهای عربی و ایران مرسوم است. اگر در بازار امارات بپرسید مظنه طلا چند است؟ هیچکس سوال شما را متوجه نمی‌شود. اما اگر بپرسید مثقال طلا چند است؟ بلافاصله قیمت روز طلا را اعلام می‌کنند.

در اکثر سایت‌های ایرانی مثل tgju از عبارت مثقال طلا استفاده می‌شود. اما سایت‌هایی مثل سایت اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران به جای استفاده از عبارت قیمت مثقال طلا از اصطلاح عامیانه در بازار، یعنی مظنه تهران استفاده کرده است. یعنی قیمت مظنه در بازار تهران چقدر است. هم‌چنین اگر از اصطلاح مظنه شیراز استفاده شد، به این معنی است که مظنه در شیراز چه قیمتی است.

نحوه تبدیل مظنه به گرم

طلایی که در بازار ایران خرید و فروش می‌شود از دیرباز تاکنون براساس مثقال بوده و ۱۸ عیار است. با اینکه در ترازوهای دیجیتال امروزه چیزی به نام مثقال طلا وجود ندارد.  از طرف دیگر در کشور ما، طلایی که خرید و فروش می‌شود، طلای ۱۸ عیار می‌باشد و معادل خلوص ۷۵۰ است. به همین دلیل طلا فروشان به قیمت دقیق طلای ۱۸ عیار نیاز دارند. معمولا در فاکتورهای حسابداری قیمت یک مثقال را می‌نویسند و بعد آن را به قیمت گرم تبدیل می‌کنند.

برای تبدیل قیمت مثقال طلا به قیمت گرم طلا ابتدا باید بدانیم:

  • یک مثقال طلا معادل ۴.۶۰۸ گرم است.
  • طلای ۱۸ عیار معادل ۷۵۰ است.
  • طلای ۱۷ عیار معادل ۷۰۵ است.

بنابراین طبق فرمول زیر قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را محاسبه می‌کنیم:

 

تبدیل قیمت مثقال طلا به قیمت گرم طلا

و یا به عبارتی:قیمت مظنه طلا

عدد طلایی ۴.۳۳

یک راه‌حل ساده برای محاسبه قیمت گرم وجود دارد که کار را برای طلافروشان راحت کرده است. فقط کافی است قیمت مظنه یا همان مثقال طلا را بر عدد طلایی ۴.۳۳ تقسیم کنید. به همین راحتی!!

سخن آخر

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشه و نحوه محاسبه مظنه طلا را به طور دقیق یاد گرفته باشید. همینطور هرجا که قیمت مظنه را شنیدید؛ عدد ۴/۳۳ را به خاطر بیاورید و با سرعت قیمت یک گرم طلا را محاسبه کنید.

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.